Sprawozdanie z 38. zebrania delegatów EfCCNa, Belfast, Północna Irlandia, 18 lutego 2017 r.
Sprawozdanie z 37. zebrania delegatów EfCCNa, Lubljana, Słowenia, 8-9 października 2016 r.
Sprawozdanie z 36. zebrania delegatów EfCCNa, Paryż, Francja 19-20 marca 2016 r.
Sprawozdanie z zebrania delegatów EfCCNa, Walencja 28 stycznia 2015 r.
Valencia Congress Center, Hiszpania
W zebraniu uczestniczyli delegaci z: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Islandii, Israela, Holandii, Norwegii, Polski, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Cypru, Włoch, Chorwacji.
W charakterze obserwatora w zebraniu uczestniczyła dr Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, członek Komitetu Naukowego VI Kongresu EfCCNa w Walencji.
Zebranie otworzyła i prowadziła Bronagh Blackwood - Prezydent EfCCNa. Zebranie posiadało wymagane quorum. Plan zebrania, został przyjęty przez delegatów w głosowaniu jawnym. Nie zgłoszono również uwag do protokołu zebrania delegatów w Warszawie. Został on przyjęty w drodze głosowania.
Aktywnością „na przełamanie lodów” była zabawa w głuchy telefon, jak można się domyśleć, dosyć skomplikowana fraza w języku angielskim, wyszeptana przez Bronagh w ucho delegata siedzącego obok, już po kilku chwilach zmieniła się w zwrot niemający nic wspólnego z pierwotną wersją. Po raz kolejny okazało się, że komunikacja międzyludzka nie jest sprawą prostą, a to, co się słyszy, nie musi być zgodne z tym, co ktoś mówi.
Przebieg zebrania:
Sprawozdanie z 33. zebrania delegatów EfCCNa, Warszawa 20-21 września 2014 r.
Gromada Centrum Hotel, Warszawa
Po raz pierwszy w historii EfCCNa zebranie Zarządu Głównego i Zjazd delegatów EfCCNa odbyło się w Polsce. W zebraniu uczestniczyli delegaci z: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Islandii, Israela, Holandii, Norwegii, Polski, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii.
W charakterze obserwatorów w zebraniu uczestniczyli Anna Zdun – vice przewodnicząca PTPAiIO oraz Małgorzata Jadczak członek PTPAiIO oddział mazowiecki.
Zebranie otworzyła i prowadziła Bronagh Blackwood - Prezydent EfCCNa. Poinformowała ona uczestników o tym, że zebranie ma wymagane quorum. Następnie przedstawiła plan dwudniowego zebrania, który został przyjęty przez delegatów w głosowaniu jawnym. Uczestników zebrania w imieniu własnym i Zarządu Głównego PTPAiIO powitała Aleksandra Gutysz-Wojnicka, uczestnikom przekazano praktyczne informacje dotyczące pobytu w Warszawie oraz podkreślono wkład i zaangażowanie PTPAiIO w organizację zebrania i jego program socjalny.
Zebranie rozpoczęto krótką zabawą „na przełamanie lodów”, w ramach której w dwuosobowych, międzynarodowych zespołach rozwiązywano test wiedzy o życiu Florencji Nightingale. Okazało się, że nasza wiedza nie jest na najwyższym poziomie, a życie Florencji może ciągłe zaskakiwać.
Przebieg zebrania:
Niedziela 21 września 2014 r.
Sprawozdanie z 32. zebrania delegatów EfCCNa, Reykjavik, Islandia 10-11 maja 2014 r.
Zebranie odbyło się w Landspitali University Hospital w Reykjaviku. Uczestniczyło w nim 23 delegatów, delegat z Niemiec nie dotarł z powodu strajku pilotów islandzkich linii lotniczych Icelandair, a Collete z Holandii dotarła dopiero w niedzielę. Dlatego też wybory nowego Zarządu EfCCNa odbyły się w niedzielę. W wyniku tajnego głosowania delegatów nowym Prezydentem EfCCNa została Bronagh Blackwood z Wielkiej Brytanii, skarbnikiem Drago Satosek ze Słowenii, a członkiem Zarządu Eva Barkestad ze Szwecji (na II kadencję). Delegaci przychylili się do wniosku nowego Zarządu EfCCNa, aby tymczasowo powołać na stanowisko vice-Prezydenta EfCCNa Annę Kokko z Finlandii. Anna pełniła dotychczas funkcję skarbnika, a w związku z przygotowaniami do VI Kongresu EfCCNa w Walencji jej wiedza i doświadczenie w zakresie finansów EfCCNa maga okazać się nieocenione. Wybory vice-Prezydenta i sekretarza EfCCNa zgodnie ze statutem organizacji odbędą się na jesiennym zebraniu Zarządu i delegatów w 2015 roku.
Nowy Zarząd EfCCNaPrezydent: Bronagh Blackwood, Wielka Brytania |
Vice-Prezydent (tymczasowo): Anne Kokko, Finlandia |
Skarbnik: Drago Satosek, Słowenia |
Członek Zarządu: Eva Barkestad, Szwecja (II kadencja) |
Sekretarz: David Waters, Wielka Brytania |
W trakcie zebranie delegaci pracowali w trzech zespołach:
Pozostałe informacje dotyczące Kongresu, po akceptacji Zarządu EfCCNa, zamieszczone będą na stronie http://www.efccna.org/congress, (strona ruszyła 15 maja 2014 roku)
Zespół ds. programu naukowego Kongresu przedstawił ramowe zagadnienia tematyczne, które będą omawiane w czasie Kongresu. Zwrócono szczególną uwagę na aktywizujące formy dzielenia się wynikami badań naukowych, wiedzą i doświadczeniami takie jak: warsztaty tematyczne i sympozja. Sympozjum to rodzaj dyskusji skupionej wokół wybranego problemu interdyscyplinarnego, w czasie której rozwiązanie przedstawiane jest z punktu widzenia różnych specjalności, profesji, grup odbiorców (pielęgniarka, lekarz, psycholog, fizjoterapeuta, rodzina itp.). Ramowy zakres merytoryczny Kongresu przedstawiony dostępny jest na stronie http://www.efccna.org/congress
Zespół poinformował również o otwarciu II edycji grantu EfCCNa na projekty badań naukowych priorytetowych dla pielęgniarstwa w intensywnej opiece. Termin składania wniosków o przyznanie grantu na rok 2015 to 1 września 2014 r.
Zespół ds. wdrożenia opracowanego przez EfCCNa wykazu kompetencji pielęgniarek intensywnej opieki przygotował projekt badania oceniającego przydatność wykazu w poszczególnych krajach europejskich. Polska będzie brała udział w badaniu pilotażowym. Dzięki współpracy z mgr Dorotą Ozgą z Uniwersytetu Rzeszowskiego przetłumaczono i przygotowano polską wersję wykazu kompetencji. Wersja ta po zaakceptowaniu przez Zarząd EfCCNa zostanie pilotażowo poddana ocenie w kilku wybranych oddziałach w Polsce, kolejnym etapem pracy będzie określenie, w jakim zakresie wykaz kompetencji będzie mógł być wykorzystany w naszym kraju. Polska wersja wykazu kompetencji EfCCNa po zatwierdzeniu przez Zarząd EfCCNa będzie opublikowana i dostępna online na stronie PTPAiIO.
Heike Strunk, delegat z Niemiec, reprezentująca EfCCNa w ESNO (Europejska Federacja Stowarzyszeń Pielęgniarek Specjalistek) poinformowała delegatów o pracach prowadzonych przez ESNO na poziomie Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia europejskiej karty kwalifikacji/kompetencji zawodowych, umożliwiającej rozpoznawanie kwalifikacji pielęgniarek specjalistek na terenie Unii Europejskiej. Heike bardzo podkreślała potrzebę wywierania wpływu na krajowych parlamentarzystów europejskich, aby poprzez ich działania osiągnąć postęp w tej sprawie.
32. zebranie delegatów EfCCNa zorganizowano z dużym zaangażowaniem Islandzkiego Towarzystwa Pielęgniarek Intensywnej Opieki. W tym samym terminie pielęgniarki islandzkie miały konferencję, na którą zaproszono Zarząd i delegatów EfCCNa. Był wspólny obiad, dyskusje, a David Waters z Wielkiej Brytanii przedstawił ciekawy wykład dotyczący zdarzeń niepożądanych i błędów medycznych w obszarze anestezjologii i intensywnej opieki, omawiał ich przyczyny i sposoby eliminowania. Konferencja była też okazją do złożenia podziękowań i pożegnania Rosy Thoisteinsdottir, ustępującej Prezydent EfCCNa. Było wiele ciepłych słów, kwiatów i deklaracji dalszej, już mniej oficjalnej współpracy. Delegaci mieli okazję odwiedzić oddział intensywnej terapii, gdzie w pokoju socjalnym serwowano gofry z bitą śmietaną i zagęszczony sok pomarańczowy, w szpitalu udało mi się też spotkać innych Polaków i porozmawiać po polsku.
Na zakończenie zebrania miałam przyjemność zaprosić Zarząd i wszystkich delegatów EfCCNa na kolejne zebranie, które odbędzie się w Warszawie w dniach 20-21 września 2014 roku. Wszyscy przyjęli to zaproszenie entuzjastycznie, po raz pierwszy zebranie Zarządu i delegatów EfCCNa odbędzie się w Polsce.
Aleksandra Gutysz-WojnickaSprawozdanie z zebrania delegatów do Europejskiej Federacji Towarzystw Pielęgniarek Intensywnej Opieki (EfCCNa) 22 maja 2013 r. Belgrad, Serbia
XXX wiosenne zebranie delegatów do EfCCNa odbyło się 22 maja 2013 r. w Belgradzie, Serbia, w dniu poprzedzającym otwarcie V Kongresu EfCCNa i UINARS (Serbskiego Towarzystwa Pielęgniarek Intensywnej Opieki, Anestezji i Resuscytacji). Zebraniu przewodniczyła Rósa Thorsteinsdóttir (Islandia) Prezydent EfCCNa. Po powitaniu uczestników zebrania i ustaleniu qorum, poszczególne zespołu przedstawiały relację z przebiegu i wyników prac.
Sprawozdanie z zebrania delegatów do Europejskiej Federacji Towarzystw Pielęgniarek Intensywnej Opieki (EfCCNa) 26-27.X.2013 w Barcelonie, Hiszpania